Adăugate 2 years ago

Primary Accountant

LocațieMureș, Targu Mures, Romania PP Adecco

Tipul Job-uluiSpecialist

Dată2022-03-09

CategorieManufacturing and Production

Adecco Human Resources Tg Mures is recruiting for one of its clients, a multinational company with nearly 100 years of flagship experience, a Primary Accountant.
The ideal candidate
University degree in economics, preferably in accounting;
Knowledge of economic and fiscal legislation, accounting principles and practices;
Previous work experience of primary accounting (min. 2 year in a similar position);
PC skills – MS Office package and other specific applications (good level);
English - advanced level
Competencies:
Attention to details and accuracy;
Planning, organizing and monitoring;
Ability to solve urgent matters and work under pressure;
Confidentiality;
Reliable, proactive approach to entrusted tasks;
Learning ability and long-term assimilation;
Friendly person, team player, able to communicate easily with staff at all levels;

Descrierea jobului

Process accounts payable invoices, accounts receivables and travel expenses;
Process internal accounting documents (corrections, reclassification etc.);
Issue invoices;
Control the booking of the documents processed in order to assure the accuracy;
Support the audit team;
Produce statement of accounts and collection reports;
Prepare specific reports and statements;
Assists in preparing budgets and forecasts;
Support the activities of the financial department;
Develops good client relationships.

Aplică acum adecco/job.cancel Totul în 3 pași simpli:
  • Începe procesul
    • Te vom redirecționa către portalul de aplicare online Adecco.
  • Încarcă CV / Completează-ți datele manual
    • Te rugăm să îți selectezi CV-ul din dispozitivul de pe care te afli, din Google Drive, Dropbox. În funcție de cerințele jobului îți vei putea introduce datele și manual.
  • Confirmă acceptul pentru procesarea datelor și trimite aplicația
    • După acest pas consultanții Adecco vor analiza aplicația ta și te vor contacta doar dacă ea se potrivește cu profilul căutat.

Număr de referință AD a0W4I00000LWJY3UAP

joburi recent vizitate