Adăugate 2 months ago

Java Developer

LocațieBucuresti, Bucharest, Romania PP Adecco

Tipul Job-uluiSpecialist

Dată2020-03-25

CategorieIT and Telecommunications

Daca vrei sa fii mai mult decat un dezvoltator de software care scrie cod, daca esti pasionat de a construi roboti de tranzactionare (sau daca ti-a trecut prin minte vreo idee asemanatoare), de algoritmi de tranzactionare, de cel mai dinamic mediu tranzactional din piata financiar-bancara, daca vrei sa creezi, sa inovezi, jobul acesta este perfect pentru tine!

Scopul general al postului:
Participa la dezvoltarea, testarea si implementarea platformei informatice de servicii bursiere de tranzactionare (sistemul ARENA), furnizeaza asistenta tehnica personalului si tertilor care utilizeaza aplicatiile software, asigura asistenta operationala a Compartimentului Dezvoltare si Administrare Platforme Informatice; - efectueaza activitati privind crearea/dezvoltarea, testarea si implementarea de software comercial in domeniul pietei de capital, colaborand cu compartimentele Administrare Sistem Informatic si Procesare Date, in vederea armonizarii solutiilor software si de implementare functionala, stabilirii arhitecturii de sisteme, testarii, proiectarea sistemelor de securitate si a platformelor de rulare.

Sarcinile principale ale postului:
Dezvoltarea de aplicatii software pentru piata de capital – platforme de tranzactionare, sisteme de order-management, algoritmi de tranzactionare; - Revizuire / refactoring cod pentru proiectele existente; - Implicarea in intregul ciclu de dezvoltare al unei aplicatii software: analiza proceselor / sistemelor, definirea specificatiilor tehnice, implementare, unit & integration testing;

Responsabilitati si limite de competenta:
Are obligatia de a se documenta in permanenta in ceea ce priveste legislatia, actele normative procedurile interne care reglementeaza activitatea, precum si standardele si practicile privind securitatea informatiei / sistemul de management al securitatii informatiei / audit IT / administrarea riscurilor; - Raspunde de modul de aplicare al legislatiei, metodologiilor si procedurilor interne pe domeniul specific; - Raspunde pentru neindeplinirea sau indeplinirea defectuoasa a atributiilor, lucrarilor si sarcinilor ce ii revin si pentru legalitatea datelor; - Raspunde de organizarea si indeplinirea activitatilor proprii, precum si de executarea lor cu respectarea legalitatii si a termenelor stabilite.

Cerinte privind candidatul:
Educatie: studii superioare finalizate in domeniul calculatoare/automatica/cibernetica-statistica/ informatica economica)
bune cunostinte de programare Java;
Java SE 5+ Core Libraries, Network programming, Concurrency / Multithreading Java EE 5+ / Spring 3 (JPA, JMS, Servlet) SQL/JDBC (de preferat Postgresql, DB2), Linux/Unix Eclipse IDE;
reprezinta un plus cunoasterea: JAXB / XML, GWT, Web Services, Swing, Groovy, Ant, FIX, SWIFT, AngularJS;
Cunoasterea limbii engleze – minimum nivel intermediar
Aptitudini: gandire analitica si sintetica, abilitati de comunicare interpersonala, orientare catre indeplinirea obiectivelor, capacitate de analiza si sinteza a informatiei, capacitate de organizare, lucrul in echipa, comportament profesional, tact si corectitudine, proactivitate, capacitate de a lucra in conditii de stres.

Număr de referință AD a0W4I00000QXEARUA5

Job-uri recent vizitate

  • Sibiu, Sibiu, Romania Staffing Adecco
  • Staff
  • Suceava, Suceava, Romania PP Adecco
  • Specialist
  • Cluj, Cluj-Napoca, Romania PP Adecco