Adăugate 1 week ago

Senior Accountant

LocațieBucureşti, Sector 2

Tipul Job-ului

Dată2024-04-17

CategorieFinance & Accounting

Client Description:

Adecco recrutează pentru Clientul său - companie internațională specializată în agricultură și în dezvoltarea de soluții și produse agricole inovatoare - un Senior Accountant cu experiență pentru a se alătura echipei acestora de finanțe și contabilitate.

Candidatul ideal va avea o experiență semnificativă în contabilitate, va fi capabil să conducă și să superviseze activitățile contabile ale companiei, și va juca un rol cheie în asigurarea conformității cu standardele contabile și fiscale.

Responsibilities:

Responsabilități Principale:

-Inregistrare documente contabile (monografii contabile privind: furnizorii interni si externi, registrul de bancă, de casă, deconturi de cheltuieli, cheltuieli in avans, mijloace fixe, obiecte de inventar);

- Evidența la final de luna a stocurilor de mărfuri, materii prime, produse finite, materiale consumabile pe depozite. Pregatirea prosesului anual de inventariere;

- Verificarea lunară a corectitudinii datelor din jurnalul de vânzări și jurnalul de cumpărări. Corectare erori în materie de TVA;

- Descarcare pe bon de consum a consumabilelor;

- Monitorizare furnizori pe site ANAF – ( inactivi+TVA);

- Evidenta contracte furnizori;

- Estimare a cheltuielilor pentru facturile nesosite;

- Cunostinte privind intocmirea declaratiilor lunare si anuale (100, 101, 300, 394, 390, SAFT, mediu, intrastat etc.);

- Cunostinte calcul impozit pe profit ( in speta profit anticipat);

- Confirmari sold semestriale pentru furnizori;

- Calcul specific de politici motivationale pentru agentii de vanzari;

- Participare activa in perioadele de audit si inchiderile de luna;

Candidate Profile:

Cerințe:

·       Studii superioare finalizate în domeniul financiar-contabil.

·       Experiență relevantă de minim 5 ani în domeniul contabilității.

·       Cunoștințe solide despre standardele contabile și fiscale locale.

·       Certificare CECAR si cunoștințe ERP reprezinta un avantaj.

·       Abilități avansate de comunicare in Limba Engleză.

·       Cunoștințe avansate de software de contabilitate (ex. SAP, Excel).

·       Capacitatea de a lucra sub presiune și de a gestiona multiple sarcini simultan.

·       Abilități analitice și atenție la detalii.

·       Abilități excelente de rezolvare a problemelor și de luare a deciziilor.

Aplică acum adecco/job.cancel Totul în 3 pași simpli:
  • Începe procesul
    • Te vom redirecționa către portalul de aplicare online Adecco.
  • Încarcă CV / Completează-ți datele manual
    • Te rugăm să îți selectezi CV-ul din dispozitivul de pe care te afli, din Google Drive, Dropbox. În funcție de cerințele jobului îți vei putea introduce datele și manual.
  • Confirmă acceptul pentru procesarea datelor și trimite aplicația
    • După acest pas consultanții Adecco vor analiza aplicația ta și te vor contacta doar dacă ea se potrivește cu profilul căutat.

Număr de referință AD a1h6M000009A8dRQAS