Adăugate 1 month ago

NOC Engineer/Inginer suport Nivel 1

LocațieBucuresti, Brasov, Sibiu, Iasi, Bacau, Suceava, Romania Staffing Adecco

Tipul Job-uluiSpecialist

Dată2020-07-08

CategorieIT and Telecommunications

Adecco Resurse Umane, recruteaza pentru clientul sau, NOC Engineer/Inginer Suport Nivel 1.
Cerinte:
  • Studii si/sau experienta relevanta in domeniul tehnic, IT&C;
  • Disponibilitate de relocare in Bucuresti;
  • Disponibilitate de lucru in ture inegale, inclusiv noaptea si/sau in weekend
  • Proram de zi:7:00-19:30; program de noapte: 19:00-7:30;
  • Persoana organizata si responsabila;
  • Capacitate de a actiona independent;
  • Fluenta si abilitati bune de comunicare verbal si in scris, in limba romana si in limba franceza.

Responsabilitati:
  • Expert tehnic în operațiuni la nivelul 1, în special în echipamentele de transmisie;
  • Nokia (Alcatel și Lucent) și Ericsson;
  • SPOC 24x7 pentru excelență tehnică la Front Office;
  • Coordonează, sprijină, gestionează și execută activități de întreținere reactivă proactivă și de nivel 1 pentru a se asigura că serviciile furnizate clienților sunt în permanență disponibile și îndeplinesc nivelurile de performanță ale Contractului de nivel de serviciu (SLA);
  • Coordonează, sprijină, gestionează și execută activități de depanare la nivelul 1;
  • Constituie primul punct de contact pentru soluții specifice de software și hardware livrate clienților;
  • Preluarea si tratarea evenimentelor prin sistemul de Ticketing;
  • Trebuie să asigure detectarea oricăror evenimente legate de performanța sau calitatea serviciilor specifice oferite clientului, să le raporteze și să acționeze în consecință, pentru a le corecta;
  •  Supravegherea rețelei, restaurarea nivelului 1 și întreținerea preventivă, depanarea și analiza defectelor, monitorizarea alarmelor în rețelele IT / Telecom;
  • Urmărirea incidentelor înregistrate, dar nerezolvate, escaladate, dar nu închise;
  • Coordonează și planifică resursele organizării de teren pentru a rezolva problemele apărute în sistemele IT / Telecom. Oferă asistență inginerilor de teren în timpul acțiunilor lor (prin telefon și e-mail);
  • Lucrează independent și îndrumă echipa pentru a menține competențele și abilitățile la zi;
  • Rezolvă probleme standard bazate pe procedurile existente și le îmbunătățește continuu;
  • Oferă performanțe optime rețelei IT / Telecom în conformitate cu SLA și KPI convenite cu clientul;

Beneficii:
  • Conditii salariale avantajoase;
  • Mediu de lucru profesional si propice invatarii in domeniul IT&C;
  • Tichete de masa;
  • Spor de noapte 25%;
  • Spor de weekend 1%;
  • Abonament medical clinica privata;

Număr de referință AD a0W4I00000RLRUOUA5

Job-uri recent vizitate

  • Bucuresti, Bucuresti, Romania PP Adecco
  • Specialist
  • Manager