Adăugate 1 month ago

Product Manager - Dermatologie

LocațieBucuresti, Bucharest, Romania PP Adecco

Tipul Job-uluiSpecialist

Dată2021-02-26

CategorieMarketing and Media

Pentru unul din clientii nostri, companie farmaceutica de peste 10 ani alaturi de pacientii din Romania, parte dintr-un grup aflat într-o continuă expansiune, prezent în Europa Centrala și de Est, cautam un Manager de Produs - Dermatologie, care sa raporteze direct catre Business Unit Manager.
Compania promovează cu responsabilitate progresul în domeniul farmaceutic și medical si se dedica inovatiei, bazandu-se pe calitate, siguranță și principii etice.
Managerul de Produs este responsabil pentru definirea strategiilor de marketing, planificarea operationala, implementarea si managementul resurselor, maximizarea potentialului ciclurilor de viata ale produselor alocate, in scopul atingerii obiectivelor de afaceri agreate.
Responsabilitati principale:
  • Elaboreaza strategia de marketing si promovare pentru produsele din portofoliul alocat
  • Propune strategia si campaniile de marketing segmentate pe fiecare client si mediu de comunicare (inclusiv digital)

  • Propune, monitorizeaza si revizuieste bugetul de marketing, aloca corespunzator si coordoneaza bugetul de promovare al produselor alocate

  • Monitorizeaza piata si tendintele de dezvoltare, identifica noi modalitati de dezvoltare si optimizare
  • Elaboreaza forecast-ul de vanzari pt fiecare produs

  • Elaboreaza materialele de promovare pentru fiecare produs in functie de strategia de promovare, canalul de comunicare si segmentul de clienti
  • Comunica planul de promovare catre echipa de vanzari si asigura suportul acesteia in implementarea pe teren a strategiei de promovare
  • Comunica cu agentiile de publicitate in vederea elaborarii materialelor de promovare si implementarii campaniilor de marketing catre segmentul-tinta
  • Organizeaza si participa la evenimente si conferinte stiintifice

  • Centralizeaza si analizeaza datele de piata si transmite frecvent echipei de vanzari rapoarte privind evolutia produselor din portofoliu in raport cu concurenta
  • Realizeaza intelegerea aprofundata a nevoilor grupului de clienti-tinta, a motivatiilor si atitudinilor acestora cu scopul segmentarii clientilor
  • Se informeaza permanent referitor la legislatie si schimbarile pietei, identifica tactici diverse in vederea atingerii eficiente a obiectivelor de afaceri in categoria de produse alocate
  • Proiecteaza chestionare pentru studiul pieţei, culegerii de date şi a prelucrării statistice consecutive aplicării lor, redacteaza rapoarte de studiu al pieţei
  • Se documenteaza continuu despre produsele oferite de concurenţă şi despre modul în care pot fi extinse şi optimizate serviciile şi produsele diviziei

  • Identifica, dezvolta si mobilizeaza clienti cheie, in cooperare cu departamentul de vanzari, in vederea reprezentarii regionale a produselor companiei
  • Colaboreaza cu echipa de promovare in vederea dezvoltarii liderilor de opinie, in scopul reprezentarii la nivel national a produselor diviziei

  • Responsabil de instruirea fortei de vanzari pentru fiecare produs din portofoliul diviziei si a strategiei de comunicare  pe fiecare segment de client
  • Efectueaza traininguri periodice pe produse si evaluarea cunostintelor medicale ale echipei de vanzari
  • Contribuie la organizarea evenimentelor medicale (selectie furnizori, locatii, furnizori de materiale, dupa caz)
  • Colecteaza si centralizeaza feedback-uri clienti dupa evenimentele organizate in vederea imbunatatirii strategiei de comunicare

  • Realizeaza rapoarte periodice de activitate si /sau de marketing, inclusiv analize de buget

Candidatul ideal:
  • Studii superioare, de preferat Medicina, Farmacie sau studii economice/ marketing
  • Minim 3 ani experienta pe o pozitie similara cu portofoliu de produse dermatologice OTC/Consumer Health
  • Buna cunoastere a pietei farmaceutice locale, a particularitatilor acesteia si a categoriilor de clienti din domeniu farmaceutic
  • Cunostinte de marketing farmaceutic
  • Cunostinte in domeniul comunicarii pe toate canalele media (inclusiv digital)
  • Tehnici de negociere nivel avansat
  • Foarte buna operare PC – MS Office
  • Limba engleza
  • Abilitati de comunicare, capacitate de analiza, sinteza si previzionare
  • Spirit organizatoric, capacitate de planificare si respectare termene limita
  • Foarte bune abilitati de relationare
  • Orientare catre clienti si rezultat

All the candidates that fit the above requirements are kindly invited to apply online. We will contact only the suitable candidates for this position in maximum 2 weeks.
  For more job openings please visit our website www.adecco.ro and register your CV in our database to be eligible for current or future job openings. All application are considered strictly confidential.
  By sending your personal data through electronic mail to any e-mail address ending in “adecco.com” or “adecco.ro”, through social media platforms (Facebook, LinkedIn etc) or by applying through an on-line job platform, you agree expressly and unequivocally that such data to be processed by Adecco group companies. Any complaint regarding the processing of personal data, please contact the dataprotection.romania@adecco.com.
  “ADECCO RESURSE UMANE is a registered operator of personal data no 15866 / 2010”
Prin transmiterea datelor dvs. personale prin corespondenta electronica adresata oricaror adrese de email cu terminatia “adecco.com” sau “adecco.ro”, prin intermediul retelelor de socializare (Facebook, LinkedIn etc) sau prin aplicarea in cadrul unei platforme online de locuri de munca, va exprimati acordul expres si neechivoc ca aceste date sa fie prelucrate de companiile din cadrul grupului Adecco. Prelucrarea datelor se va face in scopul angajarii dvs. in companiile din cadrul grupului Adecco sau in cadrul altor entitati, realizarea unor rapoarte statistice asupra fortei de munca, participarea dvs. la diverse cursuri de formare profesionala, furnizarea de diverse servicii, datele putand fi comunicate clientilor si furnizorilor nostri, numai pentru scopurile mai sus mentionate, precum si autoritatilor publice, in baza unor solicitari legale. Grupul Adecco a implementat masuri adecvate care sa se asigure un nivel considerabil de securitate a prelucrarii datelor dvs. personale, care vor fi stocate timp de 10 ani. Potrivit legislatiei in vigoare, aveti dreptul de a ne solicita accesul la datele dvs. personale, rectificarea sau stergerea acestora (in masura in care acest lucru nu contravine legii), restrictionarea prelucrarii sau portabilitatea acestora. De asemenea, aveti dreptul de a va pune prelucrarii si de a depune o plangere in fata autoritatii in domeniu. In categoria datelor personale intra: nume, prenume, CNP, vârstă, sex, etnie, rasă, orientare politică, religioasă, starea de sănătate, adresa de domiciliu, reședința, adresa de e-mail, cont bancar, ocupația, venitul, fotografie, adresa IP, orice alt tip de date care se pot corela pentru a duce la identificarea unei personale. ADECCO RESURSE UMANE SRL este inregistrata ca operator de date personale sub nr. 15866/2010. ADECCO ROMANIA SRL este inregistrata ca operator de date personale sub nr. 15862/2010. Pentru orice sesizare cu privire la prelucrarea datelor personale de catre companiile din grupul Adecco, va rugam sa va adresati ofiterilor nostri de protectie a datelor personale la dataprotection.romania@adecco.com.

Aplică acum adecco/job.cancel Totul în 3 pași simpli:
  • Înregistrează-te
    • Avem nevoie de acceptul tău să îți procesăm datele.
  • Încarcă CV
    • Dimensiunea fișierului trebuie să fie de maxim 3,8 MB și în format .doc, .docx, .pdf, .txt, .rtf. Dacă nu ai CV-ul actualizat poți aplica și fără el.
  • Verifică și trimite aplicația
    • Completează ultimele informații necesare, verifică-le și trimite aplicația.

Număr de referință AD a0W4I00000PdWQfUAN

Job-uri recent vizitate

  • Mureș, Tirgu-Mures, Romania Staffing Adecco
  • Staff
  • Cluj, Turda, Romania Staffing Adecco
  • Specialist
  • Bucuresti, Bucuresti, Romania PP Adecco